İzmir Urla

Gezilecek Yerler / Urla , İzmir

En güzel tatil kasabalarından biri olan İzmir Urla, oldukça şirin bir yerdir. Yapılan araştırma çalışmalarına göre İskele Mahallesi içerisinde ki Limantepe Höyüğü M.Ö. 4000 yılına kadar gittiği tahmin ediliyor. Kazı çalışmaları sonuçlarından en önemlisi kent limanı olmasıyla beraber Ege'nin tarihi en eskiye dayanan liman olduğudur. Bu bölgenin bilinen en eski adı Klazomenai'dir. Antik çağlardaki Klazomenia 12 İyon kentinden birisidir. Bölge kent devletlerinin himayesinin ardından Pers, Roma ve Bizans medeniyetlerinin eline geçmiştir. Ayrıca , antik çağ döneminde zeytinyağı üretiminde önemli bir rol oynamıştır. izmir Urla, doğal güzelliklerini koruyan, sakin ve temiz koyları, renkli sokakları, tarihin izlerini taşıyan taş köyleri muhteşem bir yer. Kokusuyla baştan çıkaracak balık restoranları, dünyaca ünlü şarapların yapıldığı üzüm bağlarının bulunduğu küçük sahil kasabasıdır. Burada gezebileceğiniz o kadar çok yer var ki saymakla bitmeyecek. Urla isminin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor. Ancak Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi içinde kentin Kıdafe Kralı'nın kızının kurduğunu yazdığı satırlarda yer vermektedir. 

Urla kelimesi zamanla Urla olarak günümüzdeki halini almıştır. Yaz aylarında Urla tam bir tatil kasabasıdır. Urla ismi size bir şeyler çağrıştırıyorsa bu meşhur gençlik dizisi olan Kavak Yerleri dizisinin çekildiği meşhur yer burasıdır. Sakin bir bölge olan Urla, özellikle yaz sezonunda oldukça canlı geçmektedir.

Her sene çeşitli Urla Ot Festivalleri adı altında etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklerin gözdesi Bağ Bozumu Şenlikleri' dir. Yaz sonu Ağustos ayı içerisinde düzenleniyor. Her mevsim bambaşka bir tadı olan bu küçük kasabayı gezmeye bayılacaksınız. Enfes havası, tadına doyamayacağınız yemeklerle İzmir Urla 'yı keşfetmeye doyamayacaksınız. Urla'nın güzellikleri saymakla bitmez. Gidilmesi gereken yerler listesinde ilk sırada Karantina Adası alıyor.

Karantina Adası

Karantina Adası neresi, nasıl gidilir , ada ismini nereden almış , adada neler var gibi sorulara cevap verecek olursak, Urla ilçesine bağlı bir adadır. Fransızların 1865' de kurduğu karantina tesislerinden örnek alınmıştır. Osmanlı İmparatorluğu , bulaşıcı hastalıkları önlemek amacıyla kullanılan adadır. Ayrıca bu adada Klazomenia Antik Kenti kalıntıları yer alıyor. 1955 yılında dolguyla alanlar eklenmiştir. Bu bölge daha sonra sit alanı kabul edilmiştir. Urla'da gezilecek köyler arasında Bademler Köyü yer alıyor. Bademli Köyü en bilinen özelliği köy tiyatrosuna sahip olmasıdır. Bu Türkiye'de ilk ve tek kabul ediliyor. Köyün meşhur olan şeylerinin başında kitap ve tiyatro geliyor. Bir diğer özelliği ise Türkiye'nin en temiz köyü olmasıdır. Ayrıca organik yiyeceklerle kendinize ziyafet çektirebilirsiniz. Bademler Köyü'ne kolayca ulaşım için Çeşme Otobanı üzerinden Seferihisar istikametine doğru yaklaşık 15 dakika sürecektir. Toplu taşıma için 983 numaralı otobüs ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Barbaros Köyü

Bilinen eski adı Sıradam'mış. Bu köyün kendine özgü tarihi, geleneksel ve yöresel lezzetleriyle gerek temiz havası bambaşka bir yerdeymiş gibi hissettiriyor. Barbaros Köyü'ne gidipte tadına doyamayacağınız katmer ve el yapımı kabataş otu çiçeğinden yapılan reçeli yemeden dönmeyin. Bu köyü özel yapan noktalardan biride Oyun Festivali'dir. Oyuk ne demek diye merak edenler için, bizim korkuluk diye hitap ettiğimiz şeylere burada oyuk deniyor. Köye hareket katması amacıyla , doğaya zarar vermeden gelenekleri, en iyi korkuluk, geleneksel yemeklerle evlerin avlu ve bahçe tasarımları gibi yarışmalar düzenleniyor. Festival bittikten sonra köyün yerlilerinin yaptığı oyuklar köy sokaklarına yerleştiriliyor.

Özbek Köyü

Tarihi Oğuz boyu , Çaka Bey'e kadar eskiye dayanan özellikle Ot Festivaliyle görülmesi gereken köylerden birisidir. Rum taş köy evleri, doğal liman, renkli sokakları, eski taş köprü, tertemiz koylarıyla oldukça seveceğiniz bir yer. Bu köyde denize girebileceğiniz çok güzel koylar var. Eğriliman ve Akkum bölgesi oldukça güzel. Ayrıca köyde yerlilerin el lezzetiyle yaptığı yiyeceklere bayılacaksınız.  734 no otobüs ile, arabayla 10 km uzaklıktadır.

Balıklıova Köyü 

Bu köy eski Rum köyü olarak geçmektedir. Adından oldukça söz ettiren Manal Koyu yani Sezen Aksu Koyu dediğimiz yer Balıklıova Köyü içerisindedir. Urla'da ki köyler arasında en sakini diyebiliriz. 735 numaralı otobüs ile ya da arabayla 30 km uzaklıkta ki bu güzel yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Malgaca Pazarı

Urla merkezde yer alan pazar Mısır Çarşısı'na benziyor. Malgaca Pazarı birçok küçük işletmenin yer aldığı tarihi bir çarşıdır. Eshot ile 725 ve 732 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Son olarak İzmir Urla'da gezilecek koylar arasında,

Demircili Koyu, Aydilek Koyu, Bodrum Koyu, Kalabalık Sahili yer alıyor. Koy sayılmayan Güvendik Tepesi, gün batımını izleyebileceğiniz harika bir yer. Burada yer alan restoranı ve leziz yemeklerini keşfedebilirsiniz. Merkezden 15-20 dk uzaklıkta yer alıyor. Toplu taşıma için 725 numaralı otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Urla Konum

Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !