İzmir Doğal Yaşam Parkı

Gezilecek Yerler / Çiğli , İzmir

Türkiye'nin ilk hayvanat bahçesi Fuar Hayvanat Bahçe 1937 yılında kurulmuştur. Kültür park içerisinde yer alıyor. Ancak daha sonra Çiğli Sasalı bölgesindeki alana taşınmıştır. 2008 yılında Türkiye'nin İlk Doğal Yaşam Parkı oldu. İzmir Doğal Yaşam Parkı içerisinde oldukça keyif alacağınız bir yer olacak. Yapımına 2006 yılında başlanmıştır. 2 sene içinde ekstra kaynak kullanmadan yapımını tamamlamıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilmiştir. Ayrıca , doğal yaşam parkı insanların rahatça nefes alabileceği, doğayla iç içe olduğu harika bir alana dönüştür. Ayrı türden olan 2700 ü geçen hayvan sayısı ve 250'yi geçen bitki sayısı ile muhteşem bir yerdir. Her geçen gün bünyesinde bulunan hayvan ve bitki sayısı artmaktadır. Ayrıca özellikle belirtmek isteriz ki EAZA' göre 3.04.2011 tarihinde tam üye olma şansına sahip olmuştur. Başka bir deyişle söylemek gerekirse, 2013 yılında İslam İş Birliği Teşkilatınca kurulan İslam Başkentleri ve Kent Teşkilatları kararınca belediye hizmetleri , çevre ve peyzaj ödülüne layık görülmüştür.

Yüz ölçümü 425,000 m² olan İzmir Doğal Yaşam Parkı bünyesinde,

Gölet içerisinde yaşayan birçok sayıda ki kuğu, ördek ve su kuşları bulunuyor. Zebralar, su aygırları, zürafalar, deve kuşları ve İsrail'den getirilen Afrika savanı, Çocuk hayvanat  bahçesinde ise, kamerun koyunları, cüce keçiler, küçük atlar, kümes hayvanı olan tavuklar, hindiler , onlarla beraber kara ve su kaplumbağaları yer alıyor. Kanatlı barınağı kısmında yaşayan ördekler, su kuşları, keklikler, aynaklar ve leylekler.. Yırtıcı kuşlar bölümünde hepimizin uzaktan gördüğü ve birazda ürktüğü yırtıcılar yer alıyor. Bunlardan bazıları baykuş, akbabalar, kartallar ve şahinlerdir. Son olarak iki adacıktan oluşan maymun adalarında ise siyah makaklar, mono maymunlar, velvetler yer alıyor.

Tropik Merkez Bölümü,

Başka bir deyişle önemli noktalarından biri Türkiye'de ki ilk tropik merkezi olmasıdır. Verilere göre 202 de değişim gösterecektir. Bilinen sayılara göre 18 farklı çeşitten 66 hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Örnek olarak birkaçını özetleyecek olursak, meyve yarasaları, yılanlar, balıklar, macaw papağanı , mamosetler ve timsahlardır. Asya fillerine diğer bölümlerden daha geniş bir alan tahsis edilmiştir. Hatta Asya fillerinin çiftleşmesi sonucu Türkiye'de doğan ilk Asya fillerine İzmir adı verilmiştir. Memeliler bölümünde, Avusturalya bölgesindeki bazı canlıları görebilirsiniz. Açıklamak gerekirse ceylan, ala geyik, kızıl geyik, yer sincabı, deve, koala, kanguru, mirket, sırtlan , lemur ve gine domuzu gibi. Ayrıca hem memeli hem yırtıcı olan birçok hayvan yer alınıyor. Bunların dışında ayı, puma, kurt, vaşak, aslan ve kaplan da doğal yaşam alanında bulunuyor. Sayıları her geçen gün artan kuşların arasında tepeli türü olan pelikan, ak pelikan, sülün, papağan ve renkleriyle güzelliğiyle göz kamaştıran tavus kuşları yer almaktadır. Kısacası içerisinde daha önce gördüğünüz ya da görmediğiniz pek çok hayvanı yakından görme ve tanıma şansınız olacak. Özetle doğayla bu kadar iç içe olan başka yer düşünemiyoruz. Kesinlikle bir kez görmeniz gereken yerler arasındadır.

Adres: Tuzla, Ahmet Piriştina Cd. No 3, 35620 Çiğli/İzmir

Telefon: 444 4 035

İzmir Doğal Yaşam Parkı Konumu

 Ziyaret Saatleri

Pazartesi 09:00–18:30
Salı 09:00–18:30
Çarşamba 09:00–18:00
Perşembe 09:00–18:30
Cuma 09:00–18:30
Cumartesi 09:00–18:30
Pazar 09:00–18:30

Ayrıca parka giriş ücreti oldukça uygundur. Öğrenci 5 TL, yetişkin 10 TL . Fiyatlar sezona göre değişiklik göstermektedir.

Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !