Balçova Teleferik

Gezilecek Yerler / Balçova , İzmir

İzmir Teleferik

İzmir' de olup da muhteşem manzarasını seyretmeden olmaz değil mi? Başka bir deyişle  şöyle en yüksek noktalarından birinde koca şehri ayaklarımızın altında kalması ve manzaranın eşsiz güzelliğini görmeden olmaz. Sadece İzmir'e gezmek için gelenlere söylemiyoruz. İzmir' de yaşadığımız halde bizim de İzmir Teleferik ulaşım aracına binmişliğimiz azdır. Her gelen misafirimizi mutlaka götürmeye çalışırız :) . Özellikle akşam saatlerinde ışıkların eşliğinde manzara çok güzel oluyor, bizden söylemesi..

İzmir Balçova Teleferik Tarihçesi

Teleferiği aslında Balçova teleferik olarak da biliyoruz. İzmir Belediye Başkanı seçilen Ercüment Uysal'ın yurt dışında teleferik görüp ilham almasıyla inşa edilmeye başlıyor. İnşasına başlanan  teleferik 1974 yılında tamamlandı. 24 Mart 1974 te kullanıma açılıyor. Oysa ki 1974 yılından itibaren çok fazla kullanılmasından dolayı yıpranmış ve bakımsız kaldı. Teleferiğin inşa edildiği tarih itibariyle 2008 yılında İzmir Mühendisler Odası tarafından incelemeye alınıyor. Fakat mühendisler tarafından yapılan inceleme sonrası bakımsız kalmasından ve kullanımında tehlike oluşturması sebebiyle Balçova teleferik 2008 yılında kullanıma kapandı. Teleferik halatları sağlamlaştırma, makara takımı değişimi gibi onarım ve bakım işlemleri yapılıyor. Halbuki  5 ayda tamamlanması ve tekrar kullanıma açılması düşünülen teleferiği AB standartlarına uygun olmaması gerekçesi ile tekrar kullanıma kapattılar. Tekrar kullanıma açmak adına birçok çalışmalar yaptılar. Sonunda 2015 yılında AB standartlarına ulaştı. Böylelikle Balçova teleferiği tekrar ziyaretçi kullanımına açıldı. Balçova teleferik seyahat süresi 3 dakikadan az sürüyor. Sürenin az olması yine de sizin fikrinizi değiştirmesin. Başka bir deyişle 3 dakika size daha uzun gelecek ve tadına doyamayacaksınız. İzmir'in tepeden bakışına hayran kalacağınızı garanti ediyoruz. Manzaraya bakmaya doyamayacaksınız. Ayrıca teleferikten sonra hemen orada olan teleferik kafe hizmetinden yararlanmak isteyeceksiniz. Başka bir deyişle Orada bulunan mesire ve piknik alanı sayesinde tadını doyasıya çıkaracaksınız. Teleferik yüksekliğini merak edenlere yükseklik 316 metre. Teleferik hat boyu ise 810 metre uzunluğunda. Sizi güzelce gezdirecek 20 kabin mevcut. Kabinler kaç kişilik derseniz eğer kapasitesi 8 kişi ile sınırlı.

Gelelim Teleferik Alanında Ne Yenir Kısmına,

Eğer yeşilliğin içerisinde olmak sizi acıktırırsa hemen yan tarafında bulunan et evi sayesinde mangalın keyfini sürebilirsiniz. Ayrıca orada birçok seçeneğiniz olacak. Bunun yanı sıra erken saatler de orada olanlara kahvaltıyı harika manzara ile beraber yapabileceği kafeleri sizler için derledik. Nobili Park Kafe eşliğinde yapmak isterseniz ,

Nobili Park Konum 

Adres: Teleferik, Sakarya Cd. No:137, 35330 Balçova/İzmir

Telefon: (0232) 278 89 03

Teleferik Aile Çay Bahçesi 'ni tercih ederseniz,

Teleferik Aile Çay Bahçesi Konum   

Adres: Teleferik Mahallesi Sakarya Cad, Ejder Sk. No:4, 35330 Balçova

Telefon: (0232) 277 45 42

Kısacası oralardan bahsedecek olursak, Doğu kısmında körfez manzarası olan seyir tepesinde gözleme ve mantı evi, Batı seyir terasında baraj gölü manzarasına bakan , aperitif yiyebileceğiniz iki katlı kır kahvesi Park Kafede minik misafirlere yönelik haşlama mısır, enfes dondurma gibi lezzetler de mevcut. Ayrıca Grand Kafe' de birçok ızgara çeşitleri bulunuyor. Budak Kafe' de fast food ve içecek servisi var. Herhangi bir şeye ihtiyacınız olursa eğer hemen yakınında marketten yararlanabilirsiniz. Özetle İzmir teleferik mutlaka görmek isteyeceğiniz şeylerden biri olmalı. Gitmeyen bin pişman bizden söylemesi :) Son olarak  belirtmek isteriz ki engeli olan vatandaşlarımızın kullanımına uygun olarak tasarlandı.

Teleferik Kullanım Saatleri

Pazartesi Kapalı
Salı 12.00-20.00
Çarşamba 12.00-20.00
Perşembe 12.00-20.00
Cuma 12.00-20.00
Cumartesi 12.00-20.00
Pazar 12.00-20.00

Teleferik Gişe Kapanış Saati: 19.00 dur. Son olarak belirtmemiz gereken bir nokta var. Yaz tarifesinde saat değişikliği yapılabilir.  Balçova Teleferik Konum      

Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !