Eşek Adası

Gezilecek Yerler / Çeşme , İzmir

Çeşme bölgesinde büyüklü küçüklü birçok ada ya da adacık yer alıyor diyebiliriz. Çeşme de ki ıssız adaların en büyüğü olarak geçmektedir. Peki gelelim bu adaya neden Eşek Adası deniyor? Eşek Adasında yaşlanan , sakat ya da hasta eşekleri buraya bırakırlarmış. Bu eşekler zamanla burada üreyerek sayıları artmaya başlamış. Eşeklerin sayısı gittikçe artmaya başlayınca bu adaya Eşek Adası denilmeye başlamış. Önceleri Goni Adası olarak bilinmekte olan ada, günümüzde Eşek Adası olarak geçiyor.

Genellikle günübirlik gelen ziyaretçiler tarafından oldukça popüler hale gelen ada aslında insanı hüzünlendiriyor. Eski dönemlerde eşekleri terk etmeleriyle bilinen köylüler, tatlı su olmamasıyla hayvanları adeta ölüme bırakmışlardır. Bu bölgeyi ziyarete gelenler tarafından beslenen eşekleri, Doğayı Koruma , Milli Parklar Müdürlüğü ve Pro Animale Derneği ile el ele vererek hazırlanan bu proje sayesinde koruma altına almışlardır. Ülkenin ve dünyanın dört bir yerinden gelen ziyaretçiler sayesinde oldukça bilinen bir yer haline geldi.

Pro Animale, Alman Pro Animale Derneği bünyesinde pek çok sahipsiz ya da bakıma muhtaç hayvana yardım etmektedir.

Eşek Adası Nasıl Oluştu?

90lı yıllarda Atatürk Barajı içerisinde su birikimi sonucu Adıyaman Akyazı Köyü çevrelerinde yer alan Eşek Adası ortaya çıkmıştır. Burada birçok köy sular altında kalmış. Su altında kalmamış köylerde ise sahibi olmayan yaşlanmış , sakat ya da hasta eşekler küçük teknelerle beraber adaya getirilmiştir. Önceleri sayısı çok az olan eşeklerin 30 yıla yakın bir zaman diliminde sayıları yüzlerce olmuştur. Bu sebeple adanın ismi Eşek Adası olarak kalmıştır. Ölüme terk edilen bu hayvanlar koruma altına alınmalarından sonra özgürce hayatlarına devam etmektedir. Buranın meşhur eşeklerinden sonra asıl güzelliklerinden bahsetmeye, Genellikle günübirlik turlarla adaya gelenler mükemmel denizin ve temiz havanın tadını doyasıya çıkarıyor. Suyun berraklığı ile su altını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ayrıca , günübirlik olarak değil konaklamalı da seyahat edebilirsiniz. Ada içerisinde birçok otel yer alıyor. Bunların yanı sıra harika yemekler tadabileceğiniz güzel mekanlarda var.

Çeşme'de günübirlik düzenlenen turlar sayesinde Eşek Adası'nı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca adada sadece gezecek değil, dalış yapabileceğiniz çok güzel yerler var. Dalış yapmayacaksanız bile etrafı görmeden gitmeyin.

Son olarak söylemeden geçmeyelim adaya ziyarete gelenler eşekleri beslemek için karpuz ya da ekmek yanında getiriyor. Sizde buradaki güzel dostları beslemek isterseniz aklınızda bulunsun deriz :) Onlardan korkmayanlar , hayvanlarla birçok fotoğraf çekilmekte. Zararsız olan bu canlılarla yakından vakit geçirebilecek olmanın tadı paha biçilemez olacak.

Eşek Adası Konum

Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !