İzmir Dikili

Gezilecek Yerler / Dikili , İzmir

İzmir'in oldukça hoş bir semtidir. Ege Denizi'nin kıyısında yer alıyor. Midilli Adası ise tam karşısındadır. Dikili bölgesinin tarihi oldukça eski zamana dayanmaktadır. Dikili tarihinin M.Ö. 5000 ile M.Ö. 4000 zamanına kadar eskiye dayandığı anlaşılıyor. Burada yer alan Ağıl Kale ve Kale Tepe ilk yerleşim yerleri kabul edilmektedir. Dikili'de yapılan kazı çalışmaları sonucunda bu bölgeyle alakalı bilgiler gün yüzüne çıkmıştır. Dikili Bölgesin'de Akalar'ın yerleştiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca kent içerisinde Aternagus diye söylendiği ortaya konmuştur. Dikili'de İlk Çağ'da Lidyalılar, Frikyalılar, Mysialılar, İranlılar, Romalılar ve Bergamalılar egemenliği altına almıştır. Orta Çağ zamanlarında Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular, Osmanlılar tarafından hakimiyet altına alınmıştır. Bünyesinde oldukça farklı medeniyetler ve kültür kalıntılarına rastlanmıştır. Ayrıca oldukça fazla medeniyete ev sahipliği yapan Dikili' de döneminde önde gelen kişilere de ev sahipliği yapmıştır. Antik çağın burada yaşayan önemli kişileri hakkında bahsedecek olursak, Hermos August, Aristo, İskender burada izlerini bırakmıştır. Teutronia, Aterneus, Astria gibi sit yerlerini bünyesinde barındırmıştır. Lakin, Dikili'de keşfedilecek yerler oldukça fazladır. Öncelikle Dikili ismi nereden geliyor ona değinelim. İlk başlarda Dikmelik olarak bilinen bu yer zamanla Dikili adını almıştır. Kısacası Dikili içerisinde çiftlik kuran ve burada Dikmelik yerleştiren Bergamalı Karaosmanoğlu ile başlamıştır. Ayrıca bir dikkat çekici nokta ise Dikili bölgesine yaklaşık 10 km mesafede Orta Çağ döneminden kalma Çandarlı Köyü Kalesi, Merdivenli Köyü içerisinde ki krater gölü, son olarak ise köydeki antik mağaralar oldukça merak uyandıran yerler arasındadır. Köy içindeki Madra Çayı yolundaki çam ormanları yeşilliğiyle büyüleyecek cinsten.

Gelelim Dikili'de Gezilecek Yerler Hakkında..
  • Kalem Adası, özellikle belirtmeliyiz ki bir nevi Maldivler havası almış gibi oluyorsunuz.
  • Bademli Köyü içerisinde birçok organik pazar yer alıyor. Dikili merkeze 10 km uzaklıktadır. Toplu taşıma ile Bademli Dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Zindancık Koyu Dikili merkeze 10 km uzaklıktadır. Koyun berrak suları ile su altı fotoğrafları için oldukça ideal bir yer olacak.
  • Nebiler Köyü içinde görülmesi gereken yerler arasında ki ilk durağınız Aşıklar Şelalesi olmalı. Giriş ücreti 10-15 TL arasında değişiyor. 08.00-20.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Ancak sezonda saatler değişiklik gösterebilir. Ayrıca köyde yer alan Ağlayan Mağara, Sümeyra Şelalesi, Ece Çağlayanı ve Nebiler Kaplıcası da görülmesi gereken yerler arasındadır.
  • Sahil Şeridi
  • Bademli Ilıcası
  • Kilik Koyu
  • Atatürk Botanik Bahçesi bu bölgede harika vakit geçireceğiniz yerlerdir.

Her bakımdan güzelliğini koruyan bu güzel yeri İzmir yakınlardaysanız görmeden geçmeyin deriz. Havası, suyu , tarihi her anlamda insanı kendine bırakan küçük ve hoş bir yerdir.      

Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !