Tatildeyap.com

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Örenyeri - Selçuk , İzmir
Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !

Yedi uyuyanlar efsanesi hakkında yüzyıllardır süre gelen farklı rivayetler bulunmakta. Hepsinin konusu hemen hemen aynı olsa da gerçek hikayeyi tam olarak öğrenmiş değiliz. 5. ve 6. yüz yıllarda geçiyor. Rivayete göre hikayesi 7 gencin, o zamanın din inancından farklı bir din inanışına sahip olmasıyla ilgili. Ayrıca 7 gençle beraber mağaraya sığınan bir köpekte efsaneye dahil olmuş.

Yedi Uyuyanlar Kimdir?

O dönemin din inancını benimsemek istemeyen 6 gençle beraber onlara katılan çoban ve onun köpeği yedi uyuyanlar olarak kabul ediliyor. Yedi uyuyanların Dünya'da adı geçen 33 adet mağara bulunmaktadır. Bu mağaraların dört tanesi Türkiye ' de bulunmaktadır. Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde yaşadıkları söylenen 7 uyuyanlar, Mersin'in Tarsus ilçesinde, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde ve İzmir'in Selçuk ilçesinde benzer mağaralar bulunmuştur.

Yedi Uyuyanlar Efsanesi Nedir?

Efsaneye göre 5. ve 6. yüz yılları arasında din inancı putperestliğe dayanıyordu. Dönemin toplumunda karşı gelenlere ağır cezalar ve işkence yöntemleri ile ceza verilirdi. Dönemin başında yöneten Decius adlı Roma imparatoru, tek tanrı inancını benimsemeyip putlara tapıyordu. Putlara taparak yapılan din şekli olan putperestliğe karşı gelen kişileri ölümle cezalandırmak istiyordu. Toplumda din inancına karşı gelen gençler büyük sorunlara sebep oldu. Bunun sonucunda halkına ve dinlerine sırtlarını döndükleri için onları 7 kafir kabul ettiler. Halkın din inancını benimsemek istemeyen 7 gence bu sebepten dolayı idam cezası verdi. Ülkelerini terk etmek zorunda kalan yedi genç kendileri için saklanacak yer ararlar. Ayrıca 7 uyuyan gençle beraber yolculuk yapan köpekte vardır. Bu köpeğin adı Kıtmir' dir. Kıtmir ne demek diye soranlar için koruyucu anlamına geldiğini belirtelim. Böylelikle , gençler de bu cezadan kurtulmak için Sumeru Dağı'na sığındılar. Onların ölüm emri için yola çıkan askerler saklandıkları mağarayı bulurlar. Fakat mağaradan çıkamamaları için girişini askerler kayalarla kapatırlar. Son olarak mağaranın önüne '7 Kafirin Ölüme Terk Edildiği Yer' olarak damgalarlar. Mağarada uykuya dalan gençler yaklaşık 300 yıl boyunca uyumuşlar. O dönemde mağaranın sahibi mağaranın girişini açar. Mağaranın içinde uyuyan 7 genci bulurlar. Gençlerden biri şehre indiğinde her şeyim bambaşka olduğunu fark eder. Şehirde kullandığı eski para yüzünden tutuklanır ve kralın karşısına çıkartırlar. Yaşadıkları durumu anlatır ve mağaraya dönüp tekrar uykuya dalar. 7 uyuyanlar efsanesi Hristiyanlar için çok önemli bir hikaye olurken zamanla bu önemini yitirdi. Ayrıca bu yedi genç Ashâb-ı Kehf olarak da biliniyor.

Yedi Uyuyanlar Mağarası Nerede?

Dünya' da ve ülkemizde birçok mağara bulunmakta. Ancak son bulgulara göre ve Hristiyanlığın doğduğu yere yakın olmasıyla beraber İzmir'in Selçuk ilçesinde Meryem Ana yakınlarında bulunan kalıntılarla kesinlik kazandı. Yedi uyuyanlar mağarası içerisinde 5. ve 6. yüz yıllardan kalan çok sayıda mezar bulunuyor.

Yedi Uyuyanların İsimleri Nedir?

Hikayesi içinde geçen gençlerin isimleri yıllar boyu farklı olarak söylenmiştir. 7 gencin isimleri , Yemliha, Mernuş, Mekselina, Mislina, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş olarak rivayet ediliyor. Yedi Uyuyanlar mağarası ziyaret etmek ücretsiz. Zaten tam olarak içine girilmiyor.

Yedi Uyuyanlar Mağarası Ziyaret Saatleri :

Belirli bir zamanı yok. Sadece akşam karanlık olduğunda oraları görmeniz pek mümkün değil. Ayrıca gezinizden sonra acıkırsanız hemen yan tarafında bulunan Asker'in Yeri adlı mekana uğramadan geçmeyin. Hem bütçenize uygun hemde aşırı leziz yemekler yiyebilirsiniz. Bizden söylemesi :)

Adres: Acarlar, 35920 Selçuk/İzmir

Telefon: (0232) 892 60 10  

 

 

Rezervasyon yapmak istiyorum
Meryem Ana Evi
Selçuk , İzmir
(0)
Gryneion Antik Kenti
Aliağa , İzmir
(0)
Larissa Antik Kenti
Menemen , İzmir
(0)
Notion Antik Kenti
Selçuk , İzmir
(0)
Metropolis Antik Kenti
Torbalı , İzmir
(0)
Erythrai Antik Kenti
Çeşme , İzmir
(0)
Teos Antik Kenti
Seferihisar , İzmir
(0)
Phokaia Antik Kenti
Foça , İzmir
(0)
Kolophon Antik Kenti
Menderes , İzmir
(0)