Teos Antik Kenti

Tarih / Seferihisar , İzmir

İzmir Seferihisar ilçesinde yer alan Sığacık Köyü açıklarında Teos Antik Kenti ya da liman şehri olarak biliniyor. Aynı zamanda Teos Antik Kenti önemi mimari alan ve ticaret izlerinin Eski Mısır zamanına uzandığı bilinmektedir. Tarihte ki önemi, İyon şehrindeyken sıkıntı yarattıkları gerekçesiyle uzaklaştırılan sanatçılara ev sahipliği yapmış olmasıdır. Kısacası sürgün edilenler, kentte sıkıntı yaratığı söylenen sanatçılar olarak nitelendirilmiştir. Bununl birlikte Teos Antik Kenti'nin önemi tarihte ilk kez Sanatçılar Birliği oluşturulan bir kent olmasıdır.

Bu nedenle uzun bir süre sanat şehri olarak devam etmiştir. Özellikle dönemin önemli filozof, şair Anakreon, Antimakhos, Epikuros, Nousiphones, Apwllikon ve tarih bilimcisi Hekataios Teos kentinde yaşamıştır.

Teos Antik Kentinde Görülmesi Gereken Yerler

  • Teos Antik Limanı
  • Agora
  • Dionysos Tapınağı
  • Helenistik ve Roma Dönemi Kalıntıları
  • Tiyatro
  • Odeon ( Müzik dinlemek için yapılan özel yerler. Teos Antik Kenti içerisinde yapılan kazı çalışmalarında 2016 yılında Ekim ayı içerisinde kira sözleşmesi olduğu düşünülen 2200 yıllık yazıta rastlanmıştır)
  • Surlar

Öncelikle Antik Çağ'da yaşamış şairler hakkında kısaca bahsedelim. Dokuz lirik şair, Alkaios, Alkman, Anakreon, Bakkhylides, Ibykos, Pindoros, Sappho, Simonides, Stesikhoros.

Antik Çağ'da Yaşamış Önemli İsimler Kimdir?

Antimakhos, M.Ö. 400 Kolophon doğumlu şair. Antimakhos'un ünlü destanı Thebais'dir.

Epikuros, Epikür felsefe tarihinin en önemli ismi sayılır.

Nausiphanes, Teoslu filozof aynı zamanda Epikür'ün öğretmeni kabul edilir.

Apellikon, M.Ö. 550 yılında Abdera doğumlu tarih ve coğrafya bilimcisi.

Teos Hakkında..

Teos Iyon kentinin yerleşim zamanı tam olarak bilinmiyor. Başka bir deyişle kesinlik kazanmış değil. Tarihçilerin ortak kararları dahilinde Teos'un M.Ö. 1050-1000 yılları arasında kurulduğu yönündedir. Teos Antik kentinin kurucusu Athamas olarak bilinmektedir. Bununla beraber Teos Antik Kenti yakınlarında Dionysos Tapınağı yapılmıştır.

İyi durumda ve gelişmekte olan Teos şehrini Pers komutanı olan Harpagos tarafından egemenlik altına alınmıştır. Kentte değişen düzen dini ve politik yaşanan krizlerden dolayı Teos'un yerli halkı M.Ö. 543 yılında ayrılmıştır. Abdera ( şuan İskece bölgesine yakın bir noktada ) adını verdikleri yeni yerleşim yerini kurmuşlardır.

Ayrıca yerli Teos halkı, Abdera kentinden başka M.Ö. 544 yılında Phanagoria şehrini kurarak yeni yerleşim yeri hazırlamışlardır.

Daha sonra birçok yerli yavaş yavaş Teos bölgesine geri gelmiştir. Hatta M.Ö. 494 yılı sularında Lade Deniz Savaşı, Pers Donanması ve Iyon Ayaklanması olayında Teoslular sayıca fazla gemi ile destek sağlamıştır.

M.Ö. 304 yılında meydana gelen ve tüm Iyon kentlerini etkileyen deprem olmuştur. Önceleri Pergamon Krallığı himayesinde olan Teos daha sonra vasiyet aracılığı ile Roma himayesine verilmiştir. Üstelik kentin varlığı bilinen kaynaklara göre Orta Çağ dönemine kadar sürdüğü yönündedir.

Kısacası İzmir'de görülmesi gereken yerler listesi içerisinde mutlaka yer almalıdır.

Teos Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Pazartesi 08:00–19:00
Salı 08:00–19:00
Çarşamba 08:00–19:00
Perşembe 08:00–19:00
Cuma 08:00–19:00
Cumartesi 08:00–19:00
Pazar 08:00–19:00

Son olarak antik kent giriş ücreti 2021 yılında 5 TL olarak belirlenmiştir. Başka bir deyişle 2022 yılı için güncel fiyat belirlenmemiştir. Fakat müze kart sahiplerine ücretsizdir.

Adres: Sığacık, Teos Cd. No:151, 35460 Seferihisar/İzmir

Telefon: (0232) 483 51 17

Teos Antik Kenti Konum

Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !