Notion Antik Kenti

Tarih / Selçuk , İzmir

Notion Antik Kenti

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli yakınlarında bulunuyor.  Notion Antik Kenti tam olarak kazı yapılamamasına rağmen gezdiğiniz zaman , eski döneme ait birçok yazıt, parçalı sütunlar, testi parçaları ve delikli mermerler gibi parçaları görmeniz mümkün. Gezi sırasında antik kent sayılmasa da doğasına hayran kalacağınız bir nokta. Denize yakınlığı ve temiz havası ile kendinizi burada adeta yenilenmiş hissedeceksiniz. Konum olarak Kuşadası-Seferihisar istikametinde arada kalıyor. İzmir'in kıyı kesimlerinde birçok eski uygarlıklara ait değerler olduğu tahmin ediliyor. Önceden buraları için Hristiyan köyü ya da Gavurköy olarak bahsedilse de zamanla ismi değiştiği yönünde. Yakınında bulunan Kolophon Antik Kenti'ne iskele görevi gördüğü söyleniyor. Buranın yerlileri tarafından akropol yani iç kale görevi gördüğü söylentiler arasında. Kolophonun yıkılmasıyla önem kazanan bölge konumunda. Akropol iki tepe üzerinde kentin tanrıçasına hitaben yapıldığı söyleniyor. Ayrıca bu tapınak batı tarafındaki tepesinden bakıldığında tamamen denize hakim bir konumda yer alıyor. Bu yerden baktığımız zaman Notion antik kentinden Yunanistan'a bağlı Samos adasını rahatlıkla görebiliyoruz. Ayrıca solumuzda ki Kuşadasını' da rahatlıkla görebiliriz.

Notion Antik Kenti Hakkında Edinilen Bilgilerden Kısaca Bahsedersek,

Notion Antik Kenti kalıntıları çok iyi bir şekilde korunmamış. Ancak Helenistik dönemde yapıldığı düşünülen sur duvarları daha iyi durumda. . Antik Çağ tarihi Yunan ve Roma dönemine ait yazılı kaynaklara baktığımız zaman Notion'un M.Ö. 6. yy ' a dayandığı söyleniyor. Bazı verilere göre ise tarihi tam olarak bilinmiyor olsa da bulgulara göre M. Ö. 3 yy 'a dayandığı tahmin ediliyor. Notion Antik Kenti bağımsız bir kent durumundadır ancak Kolophon gibi iyi durumda değildir. Ekonomik anlamda da askeri anlamda da sönük bir durumda yer alıyor. Notion, Kolophon şehrinin yıkılmasıyla önem kazanıyor. Büyük İskender'in ölümünden sonra Helen Kentleri arasında karmaşık ve kanlı bir süreç başlıyor. Kısa bir bilgi eklemek istersek, Kolophon ile Notion' da yaşayanlar arasında ortak vatandaş anlaşması yapılır. Bu sebepten dolayı tarihte Notion'da yaşayan çok sayıda ki Kolophonlu halka rastlamamıza sebep oldu. MÖ 218 yılında Pergamon kralı Attalos I ‘e bağlanır. MÖ 196 yılında Suriye kralı Antiochos III’ün yönetimine girerse de MÖ 191 yıllarında tekrar Pergamon kralı Eumenes II’nin eline geçer. Apemeia barışı ( MÖ 188 ) ile de Magnesia savaşında Roma ve müttefiklerinin yanında yer aldığı için Notion’a ayrı özerklik veriliyor. MÖ 133 yılında başlayan ayaklanma sırasında Aristonikos donanması ile Notion’a geliyor ve Akropolü ele geçiriyor. Daha sonra Roma İmparatorluğu egemenliğine giriyor. Bizans döneminde uzun yıllar piskoposluk merkezi olarak kullanıldığı söyleniyor. Fakat sonrasında kent terkedilmiş. Notion Antik Kenti ilk olarak 1921 yılında Fransız Heyeti Charles Picard'ın başkanlığında kazılmaya başlamış. Daha sonra Erol Atalay eşliğinde kazım işlemleri devam etmiş ancak hayatını kaybettikten sonra kazı işlemleri durmuş. Daha sonra yerine Selehaddin Erdemgil geçiyor. Ardından kazı çalışmaları durduruluyor. Günümüze kadar ulaşan belirgin bir tapınak ya da anıt gibi bulgulara rastlanmadığı için arkeolojik olarak araştırmalarda yerini alamamış.

Antik Kente Nasıl Gidilir Diye Soranlara 

Notion Antik Kenti'ne ulaşım Eshot 775 numara ile ya da Seferihisar-Kuşadası dolmuş hattını kullanarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca tarihi hakkında herhangi bir tabela bulunmamakta.

Notion Antik Kenti Konum Adres: Ahmetbeyli, 4040. Sk., 35470 Menderes/İzmir

Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !