Metropolis Antik Kenti

Tarih / Torbalı , İzmir

Metropolis Antik Kenti bilinen diğer adıyla Kyblede'dir. Antik kenti kuruluş tarihi tam olarak bilinmiyor olsa da M.Ö. 3000 yıllarına dayandığı tahmin ediliyor. Metropolis Antik Kenti nerede diye soranlar için İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunuyor. 12 İyon şehrinden biridir. Bulunduğu bölge içinde oldukça verimli topraklar yer alıyor. Bu bölgede 12 İyon şehrinin arasından ilk yerleşim yani en erken yerleşim bölgesi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Metropolis Antik Kentinde ana tanrıça kabul edilen Meter Gallesia tapınağının yer aldığı mağara yer almaktadır. Mağara içerisinde, ana tanrıça heykeli, çömlek ve kandiller kazı çalışmaları esnasında bulunmuştur. Hatta bu figürün sikkelerin üzerinde de yer aldığı görülmüştür. Tüm bunların sonucunda Metropolis Antik Kent kazı çalışmaları 1989 yılından itibaren devam etmektedir.

Yapılan kazı çalışmaları sırasında,
 • Tiyatro, ana kayanın içi oyularak yapılmıştır.
 • Bouleuterion dedikleri meclis binası, tasarımı antik tiyatroya benzer toplantı salonlarıdır. Üstelik 400 kişi kapasitelidir.
 • Roma hamamı ,
 • Mozaikli salon, özel mozaiklerle işlenmiş bir salondur. Mozaik salonun yerlerinde dört mevsimi tasvir eden Dionysos, Dionysos'un eşi Ariadne ve mitolojik figürler yer alıyor.
 • Peristyli evler, kentle alakalı yaşayan halka dair bulgular için çok önemli bir yer vardır. Kısacası dikdörtgene benzeyen şekliyle, sütunlu koridorlarıyla üstü açık olan avlu tarzı evlere denir.
 • Genel tuvalet adını verdikleri latrinalar. Ana cadde ve sokakların orta noktası belirlenerek yapılan 25 kişilik U şeklindeki tuvaletlerdir. Lakin yapılan çalışmalarda pis su kanallarında bulunan bir çok çiviye denk gelmişlerdir.
 • Üstü kapalı yürüyüş yolu olan stoa, güneşe ve yağmura karşı dayanıklı olması için üstü kapalıdır. Ayrıca önemli etkinlik ve törenler burada düzenleniyormuş.
 • Güreş alanı ( palaestro) ,
 • Agora
 • Atriumlu ev,2003 yılında yapılan kazı çalışmalarında antik kentte düzenli bir yapı olduğu anlaşılmaktadır. Bulgulara göre ortası havuz ve avlu bulunan yapılar ortaya çıkmıştır. Fakat yapıların boyutları şu ankinden farklı olarak 18x18 m² dir.
 • Mesela hamam- gymnasion kompleksleri, eski çağ dönemlerindeki insanların en önemli sosyalleşme yerleridir. Halbu ki kulağa garip geliyor olsa da ne var ki hamam ve tuvaletler oldukça meşhurdur.

Ayrıca kazı çalışmalarında arkeolojik dönemler olan Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı dönemlerine ait birçok bulguya rastlanmıştır.

Adres: Yeniköy, Sevgi Yolu Sk., 35860 Torbalı/İzmir

Telefon(0232) 861 72 46

 

Metropolis Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Pazartesi 08:30–17:30
Salı 08:30–17:30
Çarşamba 08:30–17:30
Perşembe 08:30–17:30
Cuma 08:30–17:30
Cumartesi 08:30–17:30
Pazar 08:30–17:30
Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !