Mask Müzesi

Müze / Konak , İzmir

MASK MÜZESİ

Maske dediğimiz zaman, boyanmış deri, karton, kumaş ya da plastikten yapılmış sade ya da süslü olarak,başkaları tarafından tanınmamak için yüze takılarak kullanılan yapma yüz olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle maskenin birçok farklı anlama geldiğini belirtebiliriz. Dünya'da 60 'a yakın mask müzesi olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye' de ki ilk mask müzesi İzmir' de bulunan Mask Müzesi'dir. 10 Mayıs 2011 yılında ziyaretçileri ile buluşmak üzere açılmıştır. İki katı bulunan butik bir müzedir. Konak Belediyesi'ne bağlı Alsancak semtinde yer alıyor. Butik müzenin giriş katında, dinlenme ve kafe bölümü yer alıyor. Birinci katında ise, etnik mask kısmı, ikinci katında sergi salonu, atölye, Anadolu seçkisi ve iz bırakanlar kısmı yer alıyor. Mask Müzesinin Önemi Nedir? Diye Soracak Olursanız, İzmir Mask Müzesi, Türkiye' ilk mask müze olmasıdır. Dünyanın dört bir yanından toplanan maskların sayısı 300'ün üzerindedir. Ayrıca müze konseptini tasvir etmek gerekirse, ölüm maskları ile başlayabiliriz. Ulu Önder Atatürk , çok kıymetli yazarımız Aziz Nesin'in maskeleri vardır. Ayrıca mask müzesinde Mehmet Akif Ersoy'un, Nazım Hikmet'in , Aşık Veysel'in, İsmet İnönü'nün, Attila İlhan'ın maskları sergilenmektedir. Bu maskların yanı sıra dünyada önemli yer edinmiş kişiler olan James Joyce, Mozart, Abraham Lincoln, Michelangelo, Sonubert, Chopin, Nobel'in ölüm maskları yer alıyor. Ölüm maskı eserlerinin bazılarını özellikle Nedret Yaşar yapmıştır.

Ölüm Maskı Nedir? 

Antik Mısır döneminden beri devam eden bir gelenektir. Ayrıca maskelerde normal halini yansıtmaktan çok onu güzelleştirme şeklinde uygulanır. 10.yüzyıl dönemlerinde başlayan ölüm maskeleri 18. yüzyıla kadar geçen zamanda saklı bir şekilde uygulanmıştır. Ayrıca Kişilerden alınan örnekler alçı veya bal mumu kullanılarak yapılıyor. Müzenin giriş katındaki sergi salonunda Tiyatro Maskları, Ritüel Masklar  Endonezya yakınlarındaki Bali ve Java adası, Avustralya' da ki  Aborjin Maskları, Afrika bölgesindeki Kamerun gibi kesimlerin kabile gruplarında takılan 61 tane maskeler sergi salonunda sergilenmektedir. Mask arşivinde etnik mask kategorisinde toplam 95 parça mask ve 2 tane heykel yer alıyor.

Etnik Maskı Nedir?

Kısaca etnik , bir toplumun ırkın oluşturduğu , kültürel bir kesime ait, ortak noktalardan meydana geldiği anlamını taşır. Yaşadıkları bölgede, gruplarını, ortak adetler, geldikleri soylar, din inanışları, tarihleri, kültürleri diğer kesimlerden ayıran ortak niteliklerle bağlanan topluluklardır. Başka bir deyişle bu etnik gruplarda kullanılan maskelerdir.

Tarihte İlk Maske Kullanımı 

İlk olarak maske kullanımı Neolitik Çağı olduğu tahmin ediliyor. Özellikle 1980 yılında Yehuda Çölü'n de  9.000 yıllık taş maske ortaya çıkmıştır. Ayrıca bulunan maske o dönemde yaşayan önemli kişilere ait olabileceği tahmin ediliyor. Mask Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi Kapalı
Salı 09:00–17:00
Çarşamba 09:00–17:00
Perşembe 09:00–17:00
Cuma 09:00–17:00
Cumartesi 09:00–17:00
Pazar Kapalı
Son olarak mask müzesi geçici olarak kapalı olduğunu belirtmek isteriz. Ayrıca Mask Müzesi ücretsizdir.  Adres: Alsancak, 1448. Cumbalı Sk No:22, 35220 Konak/İzmir Telefon: 0232 484 53 00 Mask Müzesi Konum
 
Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !