Larissa Antik Kenti

Tarih / Menemen , İzmir

Menemen ilçesinin 8 km kuzeybatı tarafındaki Buruncu Köyü içinde yer alıyor. Larissa Antik Kenti, Aiolis kentlerinden birisidir. Larissa Antik Kenti kazı çalışmaları, 1902 yılında Alman- İsveç ortaklığında yürütülmüştür. Bölge İsveçli arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmaları 1932-1934 yıllarına kadar sürdürülmüştür. Larissa Antik Kenti içerisinde yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan eserlerin bazıları İzmir Arkeoloji Müzesi içerisinde yer alıyor. Bulgular arasında ki pişmiş toprak terrakotta kaplar ve seramik parçalar ise İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne gönderilmiştir.

Yapılan araştırmalar sırasında M.Ö. 2000 yılına ait olduğu düşünülen surlarla çevrili bir yapı gün yüzüne çıkarılmıştır. Lakin yapılan araştırmalarda M.Ö. 7. yüzyıl öncesi dönemine ait, Yunan kesimine dair herhangi bir iz bulunamamıştır. Burada ki antik kentin Yunanlılar öncesi ki zamanlarda Pelagoslar tarafınca inşa edildiği tahmin ediliyor. Hatta bu kentin en önemli özelliğinden biri 12 Aiolis kenti olmasıdır. Larissa kenti, Aiolis Konfederasyonuna bağlıdır. Daha sonraları , önce Lidyalıların sonra Perslerin himayesi altına girmiştir. Larissa Antik Kenti Tarihi Hakkında  Kent, Peleponnesos Savaşı zamanında ve M.Ö 3. yüzyılının ilk yarısında Galatlar tarafınca yakılmış ve yıkılmış kısacası yağmalamışlardır. Ne yazık ki kent Galat yağmasının ardından  kent yerleşimi eski durumuna geri ulaşamamıştır. Aelius Aristides M.S. 2. yüzyıl , eserinde Larissa isminin geçtiğini belirtiyor. Fakat tepe üzerinde yer alan akropolisi ve burayı çeviren surların bir bölümü tarihe meydan okurcasına sağlamlığını koruyarak günümüze ulaşmıştır. Kazı çalışmaları sırasında burada, M.Ö. 6. yüzyıla ait bir tapınak ve sunak ortaya çıkmıştır. Akropolisin kuzeyinde, MÖ. 500 yıllarına dayanan bir eve rastlanmıştır.

Edinilen bilgilere göre önceleri saray olduğu düşünülmektedir. Bunlar dışında, bulunan bu evin güney bölümünde ikinci bir eve daha rastlanmıştır. Son olarak güneyinde yer alan üçüncü ev M.Ö. 450 yıllarında  yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca M.Ö. 330 yıllarına kadar kullanılmış olduğu düşünülmektedir. M.Ö. 4. yüzyılın ikinci yarısına ait olan en üst kısımda bir caddenin iki yanına dizili şekilde evler ortaya çıkarılmıştır. Başka bir deyişle Akropolisin bulunduğu tepenin doğusunda kalan nekropol içerisinde , M.Ö. 6. yüzyıla ait olduğu belirlenen gömüler ortaya çıkarılmıştır.

12 Iyon kentinden biri olması ile gizemli tarihinin keşfedilmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Larissa Antik Kenti'ni daha yakından tanımak için merkeze çok uzak olmadığını söyleyebiliriz.

Larissa Antik Kenti'ne nasıl gidilir diye merak edenler için buradan kolayca bakabilirler.

 Antik Kenti konum

Adres: 35840 Bayındır/İzmir

Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !