Key Museum

Müze / Torbalı , İzmir

KEY MUSEUM

6 Mayıs 2015 yılında ziyaretçileriyle buluşmak üzere açılan otomobil müzesidir. Türkiye'nin en geniş yelpazeli araba müzesidir. Sahip olduğu geniş alan ile içerisinde 76 otomobil, 40 motosiklete ev sahipliği yapıyor. Key museum klasik otomobil koleksiyonu tarihi için oldukça önemli bir konumdadır. Klasik otomobil koleksiyonu içerisinde, Türkiye' de üretilen olan ilk arabadan bugüne kadar, ayrıca araba markalarının öncüsü Ford, BMW, Porsche, Mercedes ve Cadillac gibi firmaların ilk modellerinden günümüz modellerine kadar ki değişimine şahit olacaksınız. Key museum otomobil kulüp üyelerinin gözdesi konumda. Oldukça dikkat çeken araba müzesi severleri yurt içinden ve yurt dışından oldukça ilgi toplamış durumdadır. Key museum kurucuları olan Murat Özgörkey ve Selim Özgörkey kardeşler otomobile olan düşkünlüklerinden yola çıkmışlar. Böylece hayallerini gerçeğe dönüştürmüştür. Günümüz ve geçmiş arasındaki geçiş döneminde oldukça önemli değere sahip bir müzedir. Ayrıca Key Museum'un önemi, dünya tarihinde önemli bir değere sahip otomobillerin ve onların birçok modeline ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün gelişen ve değişen sistem içinde olan bir müzedir.

Key Museum da Kullanılan Restorasyon Yöntemi Nedir?

'Nuts and Bolts Restoration' denilen yenileme yöntemi kullanılmaktadır. Bu restorasyon yönteminde arabaların en küçük parçası olan vidalarından turun , somunlarına kadar tek tek parçalara ayrılıp yenileme işlemi yapılıyor. Bu sayede arabalar fabrikadan ilk çıktıkları gibi tertemiz oluyor. Bütün parçaları baştan aşağıya yenilenerek yapılan bu işlem , klasik arabalar için fazla kullanılmıyor. Yine de 'Nuts and Bolts Restoration' adını verdiğimiz restorasyon yöntemi neden tercih edilmiyor diye soracak olursanız.. Özetle, bu işlem ciddi bir maliyet ve tecrübe gerektiren bir yenileme yöntemidir diyebiliriz. Fakat key museum için bu yöntem vazgeçilmez bir işlemdir. Bu sayede key museum otomobilleri ve içerisindeki tüm parçalar çalışır haldedir. Halbuki klasik araba müzesi içerisindeki klasik araçlara hayran kalmamak elde değil. Başka bir deyişle her yaş grubu için vazgeçilemez parçalar olacağı kesin. Hayran kalacağınız görüntülerden biri de 1950 dönemlerinde kullanılan Shell benzin istasyonu konsepti olacak. Bunun dışında başka bir otomobilden bahsedecek olursak.. 1966 yılında yayınlanan Batman filminde kullanılan bir otomobil olan Batmobile ve Batycycle görünce hayran kalacaksınız. Ayrıca ziyaret etmeden önce kimse onun gerçek olduğuna inanmıyor. Halbuki o klasik araç tamamen gerçek!

Key Museum Kurucuları Kimdir?

Dünya Klasik Otomobil Müzeleri listesi içerisinde önemli bir konumda olan müze, Özgörkey Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat ve Selim Özgörkey tarafından kurulmuştur. Otomobil müzesi nasıl kuruldu diye merak edenler için, Klasik arabalara olan merakı giderek artan Murat Özgörkey ve topladığı araçlarla zamanla koleksiyon haline getirilmesiyle devam etmiştir. Selim Özgörkey, otomobil ve motor sporlarına olan aşkı ve bir dönem pistlerin tozunu attırmış olan ralli pilotumuzun merakının artmasıyla 2001 yılında müzede bulunan eserleri toplamaya başlamıştır. Böylelikle giderek daha da büyüyen bir koleksiyon haline gelmiştir. Key Museum Ziyaret Saatleri

Pazartesi Kapalı
Salı Kapalı
Çarşamba 10:00–17:00
Perşembe 10:00–17:00
Cuma 10:00–17:00
Cumartesi 10:00–17:00
Pazar 10:00–17:00
 
Son olarak müze ücreti 2022 yılında tam 30 TL , 
öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üzeri ziyaretçiler için 15 TL ücreti var. 
Ayrıca engelli vatandaşlarımıza ücretsizdir. 
 
Adres: Çapak Mah, Özgörkey Cd. No:5, 35860 Torbalı/İzmir 
 
 
 
Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !