Dünya Barış Anıtı

Gezilecek Yerler / Bayraklı , İzmir
Öncelikle bu değerli anıt İzmir'in Karşıyaka Belediyesi tarafından 1993'te Sivas şehrinde yaşanan Sivas Katliamı ile ilgilidir. Sivas Katliamı, Madımak Otelin'de çıkan yangın sonucu hayata gözlerini yuman 33 aydın için yapılan anıttır. Değerli anıt , Orgeneral Nafiz Gürman Mahallesi içerisinde yer alıyor.
Dünya Barış Anıtı , 2014 yılında seçimlerinde Çaycuma ilçe Belediye Başkanı seçilen inşaat Yüksek Mühendisi Bülent Kantarcı yapmıştır.
Sivas Katliamı Nedir? 
2 Temmuz 1993'te Sivas'ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri esnasında Madımak Oteli Radikal İslamcı bir grup yanlısı tarafından yakılmıştır. Büyük kısmı Alevi olan 33 yazar, ozan, düşünür ve 2 otel çalışanından oluşuyor. Fakat ne yazık ki yangın dumanından boğularak ya da yanarak hayatlarını kaybetmeleri ile sonuçlanan olaylardır. Başka bir deyişle bu olay Madımak Olayı, Madımak Katliamı, Sivas Olayları ya da Sivas Katliamı gibi isimlerle bilinmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin en karanlık olayları arasındadır.
Hayatını kaybedenler arasında..
Metin Altıok, Behçet Aysan, Uğur Kaynar, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Hasret Gültekin, Asım Bezirci, Edibe Sulari ve Asaf Koçak gibi  şair, sanatçı, yazar ve halk ozanını, aydın Sivas’ta kaybetmiştir. Ayrıca 15 yaşındaki Menekşe Kaya ve 12 yaşındaki Koray Kaya da Madımak'ta çıkan yangında kurtulamamıştır.
Dünya Barış Anıtı, rekreasyon alanının tepesinde kurulmuştur. Açıkçası İzmir'in manzarası en yükseklerden oldukça büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Lakin ister İzmirliler için olsun ister turistler için olsun oldukça merak uyandıracak bir yerdir. Buraya geldiğiniz zaman ekvator noktasından seyir terasından İzmir'in manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca sadece burası seyir etmek değil aynı zamanda piknik alanıyla hoş vakit geçirebileceksiniz. Dahası restoran ve kafeleri sayesinde doğayla içi içe manzarasıyla lezzetli yemekler yiyebileceğiniz mekanlarda mevcut. Özetle buraya sadece manzara için bile gidilmesi gereken yerler arasında olmasına sebeptir. Üstelik burada Dünya Barış Anıtı Düğün Salonu bile var. Özellikle manzaraya karşı ya da farklı bir düğün konsepti arayanların en tercih ettiği yerdir. Açıklamak gerekirse nasıl gidilir diye merak edenler için, Konak Meydanı vapur veya otobüs ile Karşıyaka`ya varıp Karşıyaka’dan Bayraklı istikametine doğru giden toplu taşıma araçları ile Dünya Barış Anıtına ulaşım sağlayabilirsiniz. Adres: Doğançay, 35510 Bayraklı/İzmir Telefon: (0232) 363 32 05 Dünya Barış Anıtı Ziyaret Saatleri
Pazartesi 24 saat açık
Salı 24 saat açık
Çarşamba 24 saat açık
Perşembe 24 saat açık
Cuma 24 saat açık
Cumartesi 24 saat açık
Pazar 24 saat açık
Son olarak ise, Dünya Barış Anıtı giriş ücreti bulunmaktadır. Ancak eğer restoranı kullanacak iseniz sizden girişte ücret alınmamaktadır. Sezonluk fiyatlar değişkenlik gösterebilir. 
Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır !